.

By David Nagel and Russell Bennett
In the words of the late great ‘Louie the Lip’ Lou Richards, it’s going to be a real ‘ring a ding ding’ battle when the South East Football Netball League hosts Hampden at Casey Fields on Saturday.
The 1pm showdown will see an interleague legend in SEFNL coach Michael ‘Jock’ Holland lock horns with former AFL great Jonathan Brown, with both men looking to elevate their leagues into a top-10 force in the state.
Inaugural West Gippsland Football Netball Competition senior coach Tom McQualter, meanwhile, would hardly call himself a ‘footy head’. In fact, he’s never even been the senior coach of a football side in his own right.
But yet he’s the perfect person to pioneer the WGFNC’s new interleague set-up.
West Gippsland is in the unique position of fielding an interleague side against Riddell and District at Macedon made up of some of the best players from two different leagues – the Ellinbank and District Football League, and the Alberton Football Netball League.
“In my mind there’s an opportunity for this competition to become one of, if not the, premier league in Gippsland and really rival the Gippsland League over the next 10 years,” McQualter said.
“We want to lift the profile of interleague across multiple years and, being a new league, there is an outstanding opportunity to show how high the quality of football being played in West Gippsland is.”
McQualter’s brother Andrew played 94 AFL games for St Kilda and the Gold Coast – including three grand finals with the Saints – before taking on a coaching role at Richmond.

 

 

SEFNL – POSSIBLE INTERLEAGUE LINE-UP
Versus the Hampden Football Netball League
Saturday 13 May – 1pm, Casey Fields VFL ground

 

FB: Daniel Battaglin (Beaconsfield), Brandon Osborne (Cranbourne), Sam Blackwood (Pakenham)

 

HB: Jake Bowd (Beaconsfield), Michael Riseley (Berwick), Luke McKenna (Tooradin)

 

C: Aaron Bower (Cranbourne), Bryce Rutherford (Berwick), Lucas Jellyman-Turner (Berwick)

 

HF: Nick Battle (Doveton), Troy Tharle (Cranbourne), Nick Lang (Tooradin)

 

FF: Jake Smith (Pakenham), Andrew Dean (Tooradin), Matthew Clarke (Officer)

 

R: Jake Richardson (Narre Warren), Shaun Marusic (Cranbourne), Trent Cody (Narre Warren)

 

I/C from: Troy McDermott (Beaconsfield), Corey Walker (Beaconsfield), Michael Collins (Narre Warren), Michael Wallace (Tooradin), Dylan Cavalot (Cranbourne), Jack Soroczynski (Narre Warren), Dylan Quirk (Narre Warren), Zak Roscoe (Cranbourne), Stephen Morey (Pakenham), Jesse Longmuir (Officer), Jordyn Flannery (Narre Warren), Hayden Brough (Hampton Park), Harrison Paul (Hampton Park)

 

Coaches: Michael ‘Jock’ Holland, Dan O’Loughlin (assistant), Tom O’Loughlin (assistant), Matt Shinners (assistant)

 

 

 

WGFNC – POSSIBLE INTERLEAGUE LINE-UP
Versus the Riddell District Football Netball League
Saturday 13 May – 2.30pm, Tony Clarke Reserve, Macedon

 

 

FB: Mark Griffin (Phillip Island), Tim Payne (Cora Lynn), Clay Tait (Dalyston)

 

HB: Michael Cooke (Korumburra-Bena), Jason Fisher (Bunyip), Jaymie Youle (Phillip Island)

 

C: Blake Carew (Dalyston), Michael Whyte (Bunyip), Jeremy Monckton (Cora Lynn)

 

HF: Nathan Gillis (Cora Lynn), Ryan Gillis (Cora Lynn), Nathan Voss (Kooweerup)

 

FF: Nathan Langley (Cora Lynn), Toby Mahoney (Inverloch-Kongwak), Jack Taylor (Phillip Island)

 

R: Billy Thomas (Cora Lynn), Joel Gibson (Bunyip), Corey Casey (Inverloch-Kongwak)

 

I/C: Matt Stevens (Nar Nar Goon), Jarrod Witnish (Phillip Island), Daniel Helmore (Garfield), Tom Wyatt (Inverloch-Kongwak)

 

Coaches: Tom McQualter, Ben Soumilas (assistant), David Main (assistant)

 

 

WGFNC Open Netball Team
Versus the Riddell District Football Netball League
Saturday 13 May – 2.30pm, Tony Clarke Reserve, Macedon

 

Meaghan Musgrave and Lou Walsh (Cora Lynn); Britt Thomas (Dalyston); Gemma Dixon, Christie Hillberg, Kimberley Hillberg, and Annaliese Van Rooye (Korumburra-Bena); and Shannon Johns and Georgia Keysers (Nar Nar Goon).

Coach: Christie Hillberg

 

 

WGFNC 17-and-under Netball Team
Versus the Riddell District Football Netball League
Saturday 13 May – 12.30pm, Tony Clarke Reserve, Macedon

 

Tyra Schade (Cora Lynn); Hannah Carew, Alana McRae, and Hayley Verboon (Dalyston); Sophie Bolam and Alex Burke (Inverloch-Kongwak); Natasha Bindley (Kooweerup); and Chloe Hogg, Ellie Holmes, and Shae Kyle (Korumburra-Bena).

 

 

WGFNC Under-18 Football Team
Versus the Riddell District Football Netball League
Saturday 13 May – 11.45am, Tony Clarke Reserve, Macedon

 

Announced after the final training session at Cora Lynn on Thursday, 11 May.

Comments are closed.

More News

Last year’s Harold Bould Kokoda Award recipients will take on the challenge of their lives when they walk the ...

Gear up construction and give it the works, demands La Trobe MP… Federal cash is “ready and waiting” for a $1 ...

With a new program set to be rolled out next month, local hairdressers will be among the newest recruits in ...

Thida Lim has been overwhelmed by the community support she has been shown in the days following the fire-bomb attack ...

The police bomb squad was called to Pakenham twice in just three days, following the discovery of two suspicious devices ...

Latest Sport

The Pakenham Warriors’ Big V Division 2 men’s basketballers are closing in on top spot on the ladder after a ...

    SEFNL – POSSIBLE INTERLEAGUE LINE-UP Versus the Hampden Football Netball League Saturday 13 May – 1pm, Casey Fields VFL ground   ...

The Pakenham Warriors’ undefeated streak to start the new Division 2 men’s Big V basketball season has stretched to five ...